Nerezové zábradlie na vašej lodžii bude bezpečné

Bývate v bytovom dome a ste jedným zo spoluvlastníkov objektu, ktorí sa vídajú mimo susedských vzťahov aj na spoločných domových schôdzach? A predmetom jednej zo schôdzí bola téma revitalizácie domu z nasporených peňazí v rámci domového fondu? Ak budete riešiť aj tému revitalizácie lodžií, potom budete zrejme dopytovať aj výstavbu nového zábradlia. Otázkou potom zostáva, aký typ zábradlia si vybrať, a najmä z akého stavebného materiálu. Keby ste dali nakoniec prednosť nerezovej oceli, čo by ste mohli od nerezového zábradlia očakávať?

nerezové zábradlie

Konštrukčná pevnosť – niektorí ľudia sa môžu domnievať, že to, že ide o nehrdzavejúci materiál, je na škodu mechanickej pevnosti. Môže to vytvárať dojem, že je nerezová oceľ akosi krehkejšia a menej pevná, že sa bude viac lámať, a nebude dostatočne chrániť pred pádom do priehlbiny. Buďte však úplne bez obáv, legujúce prvky molybdén, chróm a nikel nemajú žiadny negatívny vplyv na pevnosť ocele, zábradlie bude rovnako kompaktné, ako keby bolo zhotovené z bežnej konštrukčnej uhlíkovej ocele triedy 12.

zábradlie z nerezu

Odolnosť voči korózii – že nerezová oceľ nehrdzavie, vie už aj niektoré malé deti. S týmto argumentom asi dieru do sveta neurobíte, ale predsa len by sme si mohli aspoň pre poriadok povedať, že nerezové materiály síce korodujú, ale iba za určitých extrémnych podmienok, a korózia je skôr vada kozmetická, nie konštrukčná. Škodlivými vplyvmi sú napríklad veľká koncentrácia soli (napríklad na morskom pobreží), alebo zlúčeniny s vysokým obsahom chlóru (chlórnany). S tým sa však na balkóne bytového domu pravdepodobne vôbec nestretnete.

Vzhľad – skorodované oceľové zábradlie vyzerá naozaj hrozne a rozhodne nie je dobrou vizitkou, pritom ho ešte stále môžete nájsť na niektorých domoch. Nerezová oceľ navyše nevyžaduje žiadne nátery ani iné údržbárske práce, iba zábradlie pravidelne umyvajte vodou so saponátom a následne utierajte do sucha papierovými obrúskami, aby sa na jeho povrchu netvorili mapy.